Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drukarek. Ułatwiają pracę nie tylko pracowników biurowych, ale również projektantów, czy architektów. Jak łatwo się domyślić branże specjalistyczne potrzebują zupełnie innej jakości druku niż użytkownicy domowi. Jakimi zatem parametrami powinna wyróżniać się drukarka dla architekta?
Na rynku dostępnych jest dwa podstawowe typy drukarek, a mianowicie atramentowe i laserowe. Biorąc pod uwagę trwałość druku oraz ekonomiczność pracy te drugie uchodzą za synonim wysokiej jakości wydruku, a także możliwości zastąpienia jednym urządzeniem takich niezbędnych w firmie urządzeń jak skaner, czy kopiarka. W przypadku architektów niezwykle ważne jest możliwość wykonywania druków i kopii w wielu formatach, począwszy od najpopularniejszego A4 po wydruki A3.
Chcąc zapewnić płynność wykonywanych zleceń w biurze architekta, trzeba postawić na najlepsze rozwiązania technologiczne, które zapewnią szybką, niezawodną i ciągłą pracę, a pojemność wkładów z tuszem, ewentualnie tonerem pozwolą sklasyfikować koszty eksploatacyjne na w miarę niskim poziomie. Duże znaczenie w przypadku architektów ma druk monochromatyczny i wysokie odzwierciedlenie detali, jak rysunki CAD, czy też wizualizacje architektoniczne. Z tego względu mimo wyższości w niektórych obszarach drukarek laserowych nad atramentowymi to właśnie, one o wiele lepiej radzą sobie z idealnym odzwierciedleniem barw.
W praktyce, a dokładniej w codziennym użytkowaniu sprawdzają się atramentowe drukarki pozwalające jednocześnie na druk A3 w przypadku gdy użytkownikom chodzi o maksymalną dokładność i precyzję odwzorowania detali, również pod względem kolorów. Gdy w danej firmie wykonywane są zwykle druki czarnobiałe w formie schematów, rysunków na potrzeby architektów wystarczą drukarki laserowe monochromatyczne, oczywiście wyposażone również w skaner i kopiarkę.