Zapewne niejeden użytkownik drukarki odnosi wrażenie, że tusz lub toner zawsze kończy się w najmniej spodziewanym momencie. I choć nowoczesne urządzenia przypominają o konieczności uzupełnienia materiałów eksploatacyjnych, nie zawsze udaje się zrobić zakupy na czas. Problemem okazuje się też utylizacja zużytych kartridżów. Większość z nas nie wie, gdzie je wyrzucić lub wyrzuca je do niewłaściwych pojemników. Jeśli i Ty jesteś w tej grupie, zapoznaj się z zasadami ich utylizacji, o których piszemy poniżej.
Podstawowy błąd wielu z nas polega na tym, że zużyte tusze i tonery wyrzucamy do pojemników na odpady zmieszane. Przepisy jasno jednak wskazują, że nie wolno tego robić. Powodem tego jest wysoka szkodliwość takiego działania względem środowiska naturalnego. Nie wszyscy są świadomi, że pozornie puste kartridże zawierają spore ilości tuszu. Ten z kolei ma w swoim składzie wiele substancji chemicznych, które mogą zanieczyszczać glebę i wodę. Poza tym wyrzucenie takich materiałów eksploatacyjnych jak np. toner MP3354 do zwykłego kosza zmniejsza szansę na recykling i ponowne wykorzystanie cennych surowców.
Puste tonery i tusze powinny trafiać wyłącznie do określonych punktów, skąd zostaną przekazane do utylizacji. Wśród takich miejsc można wymienić np. niektóre sklepy ze sprzętem elektronicznym. W nich do dyspozycji klientów pozostają specjalne kosze na odpady niebezpieczne. Zużyte kartridże można też oddać do specjalistycznych punktów recyklingowych. Niekiedy utylizacją tuszów i tonerów zajmują się też sami ich producenci, którzy przyjmują zużyte materiały przy zakupie nowych. Poza tym dobrym rozwiązaniem może być ich regeneracja lub ponowne wypełnienie.