Dobrej jakości wydruk jest wyraźny, ma intensywne kolory i w pełni odwzorowuje projekt komputerowy. Niestety nie w każdym przypadku udaje się taki efekt uzyskać. Nierzadko zdarza się tak, że wydruk odbiega od tego, co widnieje na ekranie komputera. Najczęściej problemem bywają wyblakłe lub całkowicie zmienione kolory i brak ostrości. Co jest tego powodem? Oto czynniki, które w największej mierze decydują o jakości wydruków.
Nie da się ukryć, że największy wpływ na jakość wydruków ma rodzaj maszyny drukarskiej. Wynika to przede wszystkim z tego, że poszczególne modele drukarek różnią się między sobą parametrami technicznymi oraz technologią druku. Profesjonalny sprzęt wykorzystujący najnowocześniejsze technologie zapewni lepszą jakość niż przestarzałe modele drukarek, które lata świetności mają już za sobą. Nie powinien zatem dziwić fakt, że drukowanie w profesjonalnych drukarniach gwarantuje wyższą jakość od amatorskiego druku w domu.
Ostrość obrazu oraz wyrazistość treści zależy też od rozdzielczości. Z założenia, im jest wyższa, tym lepsza jakość wydruku. Ważną rolę odgrywa przy tym samo przygotowanie projektu do druku, w tym np. zapisanie go w odpowiednim formacie oraz wybór właściwego rozmiaru. Niemniej nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej drukarki, która zapewnia jak najlepszą rozdzielczość.
Ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość wydruków jest również dobór odpowiedniego toneru lub tuszu dopasowanego do konkretnego typu drukarki. Przykładowo oryginalny toner MPC3503 zapewni lepszą jakość od zamiennika niewiadomego pochodzenia. Oprócz tego kluczowy może być też rodzaj papieru, który przekłada się na efekt wizualny i nierzadko decyduje o jakości kolorów.