Drukarki laserowe niewątpliwie w kilku kwestiach przewyższają drukarki atramentowe. Jedną z nich jest dużo wyższa wydajność toneru. Wkład do drukarki laserowej używa się aż do czasu, gdy całkowicie się go wyczerpie. Nie ma w tym przypadku obaw o to, że kartridż się zaschnie lub popsuje przy niskiej częstotliwości drukowania. Nie oznacza to jednak, że toner nigdy się nie kończy. W końcu przychodzi czas na jego wymianę, ale warto pamiętać, że żywotność wkładów bywa różna.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na ile wystarcza np. toner MP2501 do drukowania. Niemniej producenci szacują, ile mniej więcej wydruków będzie można uzyskać dzięki jednemu pojemnikowi. Na opakowaniach tonerów najczęściej widnieją informacje dotyczące liczby wydruków stron A4 przy założeniu, że strona zostanie zadrukowana w 5%. Najczęściej przyjmuje się, że jeden toner starcza na 1000-2000 wydruków. W rzeczywistości jednak taka żywotność wkładu nie znajduje odzwierciedlenia. Powodem tego jest fakt, że w przypadku całej zadrukowanej strony tekst stanowi 15, a nie 5%. Przy częstszym wydruku pełnych stron, wydajność toneru będzie więc niższa.
W pierwszej kolejności na wydajność toneru wpływa oczywiście częstotliwość drukowania. Nietrudno się domyślić, że przy częstszym drukowaniu wkład skończy się szybciej. Poza tym jednak znaczenie dla wydajności kartridży ma rodzaj wydruku. Tonery wyczerpią się szybciej przy drukowaniu zdjęć lub grafik niż przy drukowaniu samego tekstu. O żywotności toneru może też decydować typ i model drukarki, gdyż niektóre urządzenia zużywają więcej proszku od innych. Nierzadko kluczową rolę odgrywa też jakość toneru. Często z niższą wydajnością trzeba liczyć się w przypadku zakupu zamienników.